Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/gwconsulting.bg/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227 Нараства интересът към инвестиции във фотоволтаици - Гудуил Консултинг ЕООД

Нараства интересът към инвестиции във фотоволтаици

 Категория: План за възстановяване и развитие

Нараства интересът към инвестиции във фотоволтаици, за целта се изкупуват на ниски цени дори изоставени къщи в пусти села

Струва ли си да се инвестира в соларна инсталация? Да, не само си струва, но дори е препоръчително да го направите с Гудуил Енерджи ЕООД, за да сте сигурни в инвестицията и икономиите, които тя ще ви донесе.

Хора и фирми изкупуват на ниски цени западнали и изоставени къщи, за да монтират соларни панели, сигнализират от енергоразпределителните дружества и КЕВР. Замисълът на законодателя в Закона за енергията от възобновяеми източници е да се насърчи слагането на соларни панели по покривите, а и монтирането на други малки ВЕИ мощности, примерно – вятърна перка в двора, а токът им да се използва за собствени нужди. Така електроенергията би се потребявала на мястото, където е произведена, като се спестяват разходите по пренасянето ѝ.

Към днешна дата централите до 30 киловата останаха на преференциални цени и с дългосрочни договори за изкупуване на тока за 20 г.

Условието е те да са върху покривни и фасадни конструкции, имотите да са присъединени към електроразпределителната мрежа, като се позволява монтирането им и върху постройки, които са към тези имоти. Компании за имоти регистрират повишен интерес за изкупуване на стари къщи и терените около тях.

Един инвеститор например е изградил върху такива имоти 40-50 централи от по 30 киловата. Така поединично те влизат в опцията за задължително изкупуване на тока по преференциални цени, а всъщност общата мощност е 1,5 мегавата, което си е една средна централа. В това село няма подобно потребление и инвеститорът продава произведения ток на електроразпределителното дружество, защото така указва законът.

Засечени са и няколко схеми. Едната е чрез монтаж на централи в полуразрушени сгради, негодни за обитаване. Друг подход е показване на нотариален акт за жилищна сграда със застроена площ 100 квадрата, но проверката на място показва, че става дума за склад за инвентар от 10 квадрата. Нерядко се закупуват празни места в села почти без жители и се изграждат “складове за инвентар” от няколко ламарини.

Зачестили са случаите, при които се купува голям имот, разделя се на по-малки, незаконно се изграждат “едноетажни сгради”, а съответната община издава “удостоверение за търпимост”, с което сградата става законна. След това се пристъпва към процедура по присъединяване към електроенергийната мрежа, а впоследствие и към изграждане на фотоволтаична централа. Във всички подобни случаи липсва ползване на ток, постройките се ремонтират или изграждат само за да се присъединят централи до 30 киловата.

Целта на Еврокомисията е делът на възобновяемите източници в брутното крайно потребление да достигне 32%. На практика в посочените случаи се заобикаля изискването фотоволтаичните централи да бъдат предимно за собствено потребление, и то върху покриви и фасади на сгради. Често панелите се поставят на земята или върху необитаеми панелни постройки.

Това силно затруднява планирането на инвестициите в инфраструктурата, увеличават се технологичните загуби по мрежата, натоварват се клиентите с много повече инвестиции спрямо тези, които биха се направили, ако инсталациите се изграждаха върху покриви с нормални места на потребление.

Изграждането на една малка фотоволтаична централа до 30 киловата е вече сравнително бърз процес и може да стане в рамките на 1-2 месеца. Соларните инсталации станаха много търсени и монтирани в последно време и има много на брой причини:

  • значително намаление на сметките за електроенергия-до 80%
  • намаляване на цената на оборудването-за последните 3 години цените му спаднаха почти 3-4 пъти
  • улесняване на държавните регулации за монтаж и ползване
  • постоянното увеличаване на цените на тока от електропреносната мрежа.

Очакват се нови увеличения на цените на тока, възможен е дори недостиг и въвеждане на режим на тока следващата зима-причините за това са много.

Инвестицията в собствена соларна инсталация в момента е напълно оправдана от икономическа гледна точка. Само един пример-годишна възвръщаемост на инвестиция от 10% е отлична по всички бизнес-стандарти по света. При соларната инсталация, при тези цени на тока-този коефициент е 20 до 50%!!!

А очакваното повишение на цените на тока ще доведе до още по-добра възвръщаемост, предполагаемо от 25 до 70% годишно. Това означава изплащане на вложените суми за период от 2 до 5 години, зависи от това как използвате вашата инсталация-лични нужди или продажба на енергията.

При всички случаи си струва партньорството с висококвалифицираните специалисти в нашата международна компания!

Последни публикации