Грешки с изграждането на Вашите ФВЦ,
Грешки с изграждането на Вашите ФВЦ, или защо да изберете Гудуил Енерджи ЕООД и Гудуил Консултинг ЕООД за Ваши изпълнители?
Първо и най-важно – предлагаме Ви цялостна услуга и гаранция за качествено изготвяне и изпълнение на Вашия проект от нашите доказани в практиката експерти, които ще бъдат с Вас във всеки един етап, както следва:
- ПРЕДВАРИТЕЛНО ПРОУЧВАНЕ
Предварително проучване на условията за изграждане на ФЕЦ, изготвяне на предварителна оферта и анализ на инвестицията. Изисквания по чл. 24 от ЗЕВИ:
- УПИ в регулация
- масивна сграда в имота, която има активна партида за консумация на електричество
- УВЕДОМЛЕНИЕ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ФВЦ
- Съдействаме на клиентите с изготвяне на уведомлението или ако сме упълномощени от клиента, подготвяме и подаваме уведомлението до местно ЕРП. Необходими документи:
- уведомление по образец
- копие на скица с виза за проектиране на ФВЦ на имота
- копие на документ за собственост/ вещно право върху сградата/ имота
- техническо описание на съоръжението или т.нар. идеен проект на бъдещата ФВЦ
- СТАНОВИЩЕ ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ
На база на подадено уведомление, ЕРП издава Становище за присъединяване на ФВЦ към разпределителната мрежа. Становището включва информация относно
- Разрешената мощност за изграждане на ФЕЦ
- Точка на присъединяване на ФЕЦ
- Други указания или информация, които ЕРП-то е преценило за важни и е посочило в становището.
- ВИЗА ЗА ПРОЕКТИРАНЕ – подаване на искане за виза за проектиране на ФЕЦ до главния архитект на Общината
- ТЕХНИЧЕСКИ ПРОЕКТ
Съгласно становище за присъединяване, виза за проектиране и оглед на обект, проектантите на ни изготвят технически проект на ФВС, включващ част електрическа и конструктивна, след което могат да го внесат за съгласуване в местното ЕРП и община.
- ПОДПИСВАНЕ НА ДОГОВОР ЗА ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ
Можем да подаванедадем от Ваше име искане за сключване на договор за присъединяване, към което се прилагат комплект документи, включително:
- Издаденото становище за условия за присъединяване от електроразпределителното дружество (валидно 6 месеца)
- Становище от електроинженер за изпълнение на обекта.
- Издадено разрешение за нов строеж*.
- Заплаща се такса за присъединяване по ценоразпис на ЕРП.
*Срокът за разглеждане на заявлението и искането е 30 дни от постъпването им. При некоректно попълнени документи, заявителят получава отговор до 14 дни и има 30-дневен срок да отстрани неизправностите. В противен случай процедурата се прекратява и трябва да се рестартира, като се плати нова такса.
- ИЗГРАЖДАНЕ НА ФВС
Базирано на техническия проект, на база на който е получено разрешение за строеж от общината по местонахождение на имота, сключения договор за присъединяване с ЕРП и сключен договор с Гудуил Енерджи ЕООД за изграждане на ФВС, дружеството ни изгражда ФВС, съгласно чл. 147, ал. 2, т. 14 от ЗУТ и действащата нормативна уредба в страната.
- ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ НА ИЗГРАДЕНАТА ФВС
Съдействие при уведомяване на ЕРП-то и заявяване на приемателна комисия за въвеждане в експлоатация, както и присъствие на наш екип по време на 72 часови проби и оформяне на всички необходими документи. В случай на нужда можем да съдействаме и при сключване на договор с ЕРП за изкупуване на произведената от ФВС енергия, както и договор за балансиране.
До 31.12.2035г. енергията ще бъде изкупувана на преференциална цена, съгласно ежегодно определяните от АУЕР тарифи. След тази датата електричеството ще бъде продавано на свободен пазар.
Най-честите грешки при избора на ФВС системи и партньори
И не забравяйте! Само соларни централи до 30 киловата са с преференциални тарифи, а енергоразпределителните дружества регистрират стотици “инвеститори” в отдалечени села!?
Получаваме обаждания и за проблеми в автономни системи.
Основните проблеми, от които се оплакват клиентите, е липса на захранване и кратък живот на акумулаторите – само 1-2 години след инсталацията.
Оплаквания има и че инверторите се повреждат и не работят.
На теория това не трябва да е така – все пак почти всички системи имат едни същи основните компоненти – фотоволтаици , контролер , акумулатори и инвертор. И въпреки това, скоро след монтажа се оказва, че трябва да се инвестират големи суми в допълнително оборудване. От къде идват проблемите тогава?
Допускат се следните основни грешки:
1/ Неправилно оразмеряване на системата. За да се получи ниска цена- се спестява от основни компоненти и материали. Резултатът е, още вложения – макар клиентът в началото да е платил по-малка сума- съвсем скоро той трябва да инвестира сериозни суми, за да замени повредените акумулатори с нови. И тази инвестиция трябва да се повтаря на всеки 1-2 години.
2/ Неправилно избран алгоритъм на работа (при системи , свързани към мрежата). Различните комбинирани инвертори на пазара, които могат да работят с външна мрежа, при различни условия включват и изключват външната мрежа. В България вървят доста реклами за евтини инвертори, проверихме устройства и техните алгоритми. Резултатите са : стандартните алгоритми на повечето тествани ивертори реално водят до повреди в акумулаторите или до скъсяване на живота им.
3/ Неправилен избор на соларен контролер. По-евтините устройства обикновено имат параметри, които не са подходящи за работа с повечето фотоволтаици на пазара. В резултат – след повредата на акумулаторите, клиентът дори не може да замени само акумулаторите – той трябва да подмени и зарядния контролер, а когато контролерът е комбиниран с инвертор – и двете устройства.
4/ Избор на грешни акумулатори за дадената система. Трябва анализ на очакваните години на живот на конкретните акумулатори. Има подходящи, не толкова подходящи и напълно неподходящи акумулатори. Ако този анализ не се направи, вероятността за грешка е много голяма.
5/ Други грешки: неправилно място за монтаж, неправилно окабеляване, неправилно избрани (или липса) предпазители, неправилно надграждане на системата и т.н. Резултатите от всички тези експерименти със законите на физиката могат да имат и доста плачевни последствия.
6/ Избор на правилен волтаж на инвертора: Има повредени инвертори, произведени от световнонеизвестни фирми с надпис 220V.
От 2004 г. всички уреди в Европейския съюз (и в България) трябва да работят на напрежение 230V. Инвертори, с изходящо напрежение 220V, които често се предлагат в България, най-вероятно не са предназначени за Европейския съюз, а за други страни.
Инвертор на по-ниско напрежение- 220V означава по-голямо натоварване за инвертора и за консуматорите след него, което може да резултира върху намаляване живота както на инвертора, така и на консуматорите свързани към него.
Така че, на практика излиза : първоначалните икономии водят до нови и големи разходи в бъдеще!