Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/gwconsulting.bg/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227 Зеленият преход и декарбонизацията на предприятията – приоритетни

Зеленият преход и декарбонизацията на предприятията – приоритетни

 Категория: План за възстановяване и развитие

Въпросът за приоритетите, свързани със зеления преход и декарбонизацията на предприятията и то най-вече производствените будят голям интерес, тъй като са сравнително нови в Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритетът „Зелена България“ от НПВУ, като цяло, не е насочен към производствения сектор и това е лесно обяснимо. Единствената мярка там, която би могла да има отношение към посочената целева група, е процедурата за енергийно обновяване на нежилищни сгради. Тя обаче отново е с максимално широк секторен обхват – търговия, услуги, туризъм, производство.

Това ни връща към компонента „Интелигентна индустрия“ и процедурата за фотоволтаици. Кратък преглед на програмата за икономическа трансформация показва, че ако за настоящата грантова схема за ВЕИ са отделени 200 милиона лева, то по вече отминалите грантови схеми за технологична модернизация и ИКТ са отделени почти 300 милиона лева. В допълнение – още 180 милиона лева са предвидени за зелен преход и кръгова икономика, но там безвъзмездната помощ ще бъде предоставяна посредством финансови инструменти.

Според специалисти ако зеленият преход наистина се превърне в приоритет за нас, то грантовите инструменти би трябвало да се съсредоточат именно в процедури и в сектори, които пряко допринасят за него. Наличието на грантова схема за технологична модернизация с формално маркиран „дигитален компонент“ след 15 години, изобилстващи от такива процедури, е странно решение. Както и отделянето на 180 милиона за зелени финансови инструменти при положение, че разходването и проследяването на този тип средства, които преминават през банкови посредници, се случва бавно, трудно, а е възможно и въобще да не се случи, особено в предвидения по НПВУ обем.

В случая с фотоволтаиците за МСП е важно какъв ще бъде окончателният вариант на настоящата процедура за ВЕИ, но практиката показва, че промените в първоначалната версия обикновено са минимални. Пълната информация за процедурата е налична на интернет страницата на Министерството на иновациите и растежа. Самата процедура вероятно ще стартира официално през м. февруари, 2023г.

Последни публикации