Защо е интересна, масова и различна новата процедура за фотоволтаици за МСП?
През декември 2022 г. започна общественото обсъждане на една от най-интересните процедури, насочени към предприятия, по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). По нея се предвижда предоставяне на безвъзмездна помощ до 50% за изграждане на фотоволтаични съоръжения само за собствено потребление в задължителна комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия.
Процедурата е интересна поне по две причини:
- Тя се отличава от познатите досега процедури за енергийна ефективност.
- Изведен е приоритетът за декаробнизация на индустрията чрез използване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).
- Програмата е масова в смисъл на допустимост по КИД.
Кой всъщност може да кандидатства за ВЕИ с батерии и за каква сума?
Процедурата е отворена за максимално широк кръг от фирми в две направления:
– могат да участват на практика всички сектори от индустрията и услугите с изключение на селското стопанство и производството и разпределението на горива и енергия.
– освен малки и средни предприятия, могат да участват и част от големите предприятия, които в случая са наречени малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация (или т. нар. midcaps).
Посоченият сегмент очевидно се превръща в приоритет на ниво Европейски съюз, който е намерил място в НПВУ и в настоящата процедура.
Тези предприятия ще могат да кандидатстват и по част от мерките по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021 – 2027. Категорията включва предприятия, които излизат от определението за малко и средно предприятие (МСП) по отношение на показателя „персонал“ и съответно по процедурата е допустимо участие на дружества с до 1500 служители (при таван от 250 за средно предприятие).
При общ бюджет от 200 милиона лева, отделните дружества ще могат да кандидатстват за безвъзмездна помощ от 100 хиляди до 1 милион лева, като тази помощ най-често ще представлява 45-50% от общите разходи по проекта. Съответно, от гледна точка на финансови параметри, е възможно да се кандидатства за инвестиция на обща стойност от около 2 милиона лева.
Важно е да се отбележи, че едно от малкото ограничения засяга участието на свързани предприятия, осъществяващи сходна дейност – само едно от няколко такива може да получи финансиране. На това ограничение следва да се обърне внимание, доколкото то не е изведено в условията за допустимост, а е поместено в раздел „Краен срок за кандидатстване“. Там се посочва и че за „сходна дейност“ се счита дейност, попадаща в рамките на същия тризначен цифров код (група), съгласно действащата класификация на икономическите дейности.
Технически параметри на програмата:
Процедурата насърчава използването на ВЕИ от предприятията за собствени нужди като същевременно се цели да бъде преодолян и един от основните недостатъци на ВЕИ от слънчева енергия – непостоянното производство.
Основните технически параметри и изисквания по процедурата позволяват инсталиране на фотоволтаична система за собствено потребление до 1 мегават.
Това е обвързано с няколко допълнителни условия:
– инсталираната мощност не може да надвишава повече от два пъти размера на предоставената мощност от енергоразпределително дружество (кандидатите следва да представят договори с такива дружества);
– потребената енергия от фотоволтаичната система трябва да не е по-малко от 260 kWh на годишна база за всеки 1 kW инсталирана мощност на енергийното съоръжение (неизпълнението на изискването ще доведе до връщане на предоставеното финансиране).
– локалните съоръжения за съхранение на енергия (батерии), следва да са с общ минимален капацитет равностоен на съхранение с продължителност от поне 4 часа за поне 25% от инсталираната мощност на фотоволтаичната система.
След изпълнение на проектите си, съответните дружества ще имат задължение в продължение на пет години да предоставят информация за произведената от тях енергия.
Проектите трябва да се реализират в собствени обекти на дружествата, а енергията да се използва за осъществяване на основната им икономическа дейност. С получаването на финансиране, дружествата поемат и следните общи задължения, свързани с инвестицията:
– да изградят нова фотоволтаична система с минимални технически параметри, разписани в процедурата (вкл. и по отношение на батериите);
– да рециклират и обезвреждат съответните компоненти от системата;
– да не преместват изградената система най-малко пет години след изпълнение на проекта;
– да изпълнят инвестицията възоснова на технически проект (на етап кандидатстване е достатъчно наличието на идеен проект) и съответно след проверка на необходимостта от извършване на оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС);
– да застраховат фотоволтаичната система за период от пет години след изпълнението на проекта;
– да не продават произведената енергия на трети лица поне пет години след изпълнение на проекта.
Последното показва, че след изтичане на посочения петгодишен период, продажбата на произведена енергия от ВЕИ в предприятието би била принципно възможна.