Стартова помощ за млади земеделски стопани
Запознават млади земеделци с Подмярка 6.1 по ПРСР : „Стартова помощ за млади земеделски стопани”
Семинар на тема „Срокове и изисквания при регистрация на земеделски стопани“ организира Национална служба за съвети в земеделието в община Долни Чифлик.
Участниците ще бъдат запознати с Подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) .
Очаква се подмярката да започне да действа до края на т. г. , а помощта за млади стартиращи земеделци е 50 хил. лв.
Подпомагат се проекти, които допринасят за следните цели:
1.Улесняване и подпомагане създаването на жизнеспособни и устойчиви земеделски стопанства или поемането от млади хора на вече съществуващи такива.
2.Насърчаване на заетостта.
Кой може да кандидатства по Подмярка 6.1?
- Физически лица
- Еднолични търговци /ЕТ/ и еднолични дружества с ограничена отговорност /ЕООД/, регистрирани по Търговския закон.
Кои са допустимите за подпомагане дейности?
Подмярка 6.1 „Стартова помощ за земеделски стопани” не е инвестиционна, т. е. не е обвързана с пряко финансиране на инвестиционни разходи, а е насочена към подпогане процеса на създаването на жизнеспособни и устойчиви земеделски стопанства или поемането от млади хора на вече съществуващи стопанства, както и насърчаване на заетостта и създаването на работни места.
Колко е финансовото подпомагане?
Не повече от левовата равностойност на 25 000 евро, разпределени на две плащания от по 12 500 евро: след сключване на договора за предоставяне на финансовата помощ и след като проверка установи точното изпълнение на бизнес плана.
Кандидатът сам определя крайната дата на периода за проверка изпълнението на бизнес плана.
Бизнес планът трябва да доказва:
- Жизнеспособността на земеделското стопанство.
- Увеличаване на икономическия размер на стопанството с най-малко левовата равностойност на 4 000 евро, измерен в СПО най-късно до изтичане на посочената в бизнес плана крайна дата за проверка.
- Бизнес планът трябва да показва, че кандидатът ще поддържа размер на стопанството не по-малък от левовата равностойност на 8 000 евро, измерен в СПО за периода от датата на подаване на заявлението за подпомагане до осъществяване на планираното увеличение.
- Бизнес планът трябва да съдържа изричното описание на периодите от съответната стопанска година, в която кандидатът планира да извърши засаждания, минималния брой на растения на единица площ, инвестициите в дълготрайни и нематериални активи, като задължително включва поне една инвестиция в дълготрайни материални и/или нематериални активи.
Кой ще получи предимство при кандидатстване?
- Проекти на кандидати със завършено средно и висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина и / или икономическо образование със земеделска насоченост.
- Проекти, включващи дейности в сектори Животновъдство и/или Плодове и зеленчуци.
- Проекти на кандидати със стопанства в процес на преход към биологично производство, или вече преминали към биологично производство.
- Проекти, при чието изпълнение се създават заетост и нови работни места.