Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/gwconsulting.bg/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227 Процедура „Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ - Гудуил Консултинг ЕООД

Процедура „Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“

 Категория: План за възстановяване и развитие

235 млн. лв. за енергийна ефективност на 250 сгради по програма Подкрепа за енергийно обновяване на сгради

Новата процедурата „Подкрепа за енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ е отворена и се управлява от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. С нея ще се подобряват енергийните характеристики на сградите чрез изпълнение на устойчиви интегрирани високоефективни енергийни мерки за постигане на спестяване от миниум 30 на сто първична енергия (клас на енергопотребление минимум „В“).

Така ще се осигури и намаляване на разходите за енергопотребление на бизнеса, по-добър микроклимат за работна среда, ще се подобрят експлоатационните характеристики и ще се удължи жизненият цикъл на сградите.

За предоставяне на средства по процедурата могат да кандидатстват търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите, както и микро, малки, средни и големи предприятия в цялата страна. Те трябва да са регистрирани не по-късно от 31 декември 2019 г. и да са реализирали определени нетни приходи от продажби за 2022 г. в зависимост от категорията на предприятието.

Сградите, включително от сектор „Туризъм“, трябва да са собственост на кандидата или да са с учредено право на строеж в полза на кандидата.

Прогнозата е с наличния ресурс да бъдат обновени 250 сгради. Общият размер на средствата е разпределен за различните компоненти и категория на предприятията. Предвижда се сградите на предприятия в сферата на производството да получат 33 на сто от ресурса или над 77.6 млн. лева. Останалите средства от над 157.5 млн. лв. са за обекти в сферата на търговията, услугите и туризма. Най-голям дял е определен за големите предприятия, тъй като те се явяват и най-енергоемки.

Минималният и максималният размер на заявеното безвъзмездно финансиране по всяко индивидуално предложение за изпълнение на инвестиция по процедурата са разпределени според категорията на предприятията. Така за микропредприятия минималният размер е 35 хил. лв., а максималният – 100 хил. лв., за малките предприятия е от 35 хил. лв. до 300 хил. лв., за средните от 100 хил. лв. до 500 хил. лв., а големите ще получават финансиране до 1,5 млн. лева.

Одобряването на проектите ще е чрез конкурентен подбор след оценка на един етап, с цел постигане на равен достъп до ресурса и стимулиране развитието на по-екологосъобразен бизнес. В рамките на процедурата няма да бъдат подкрепяни дейности, финансирани по друг проект, програма или каквато и да е друга финансова схема, произлизаща от националния бюджет, бюджета на ЕС или друга донорска програма. Клонове на юридически лица, регистрирани в България, не могат да участват в процедурата. Един кандидат може да подаде само едно предложение за изпълнение на инвестиция, като в него могат да бъдат включени до три сгради, които са собственост на съответния кандидат или са с учредено право на строеж на кандидата.

Допустими дейности по настоящата процедура са извършване на обследване и сертифициране за енергийна ефективност за целите на подаване на предложение по настоящата процедура; дейности за изпълнение на строително-монтажни работи за прилагане на мерки за енергийна ефективност и мерки за оползотворяване на енергия от възобновяеми източници, ако са посочени в енергийното обследване, в т. ч. всички съпътстващи строително-монтажни работи, необходими за изпълнение на мерките, за изготвяне на инвестиционен проект и оценка.

По процедурата ще се финансират разходи за строително – монтажни работи (СМР) за изпълнението на мерки за енергийна ефективност и мерки за внедряване на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) на действащи стопански сгради в сферата на производството, търговията, услугите и туризма, собственост на предприятията – кандидати.

Общият размер на средставата по процедурата е 235 200 000 лева, като минималният размерна безвъзмездната финансова помощ започва от 100 000 лв., а максималният размер на безвъзмездната помощ варира според размера на предприятието кандидат и е, както следва: до 300 000 лв. за микро предприятия; до 500 000 лв. за малки предприятия; до 750 000 лв. за средни предприятия и до 2 500 000 лв. за големи предприятия.

Допустими по процедурата кандидати са микро, малки, средни или големи предприятия, търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите, регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г.

Допустими по процедурата са следните видове дейности:

  • Дейности за изпълнение на СМР за прилагане на мерки за енергийна ефективност и мерки за ВЕИ, вкл. фотоволтаични инсталации, на сгради в сферата на производството, търговията, услугите и туризма
  • Приоритет ще се дава на проекти за енергийната ефективност в съчетание с използване на възобновяеми енергийни източници, както и за внедряване на високоефективни охладителни и отоплителни инсталации, въвеждане на иновативни технологии, използващи геотермална, хидротермална и слънчева енергия, и на използването на отпадна топлина и студ. Ще се насърчава използването на централно отопление иохлаждане, което да намали загубите по преноса и разпределение на топлинна енергия и да доведе до намаляване емисиите на СО2.
  • Мерките за енергийна ефективност по проекта се изпълняват въз основа на обследване за енергийна ефективност на съответната сграда, придружено от валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвен по реда на чл. 48 от ЗЕЕ.
  • Проектът трябва да включва изпълнение на енергоспестяващи мерки в цялата сграда.

Важно!!! В случай на собственост в сградата, различна от тази на крайния получател (бенефициента), крайният получател следва да поеме ангажимент за внедряване на мерки за енергийна ефективност на цялата сграда, като частта от сградата – собственост на друга организация или институция, следва да се финансира със собствени средства

Допустими кандидати:

  • Микро, малки, средни или големи предприятия, търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите, регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г.

Допустими дейности:

  • Дейности за изпълнение на СМР за прилагане на мерки за енергийна ефективност и мерки за ВЕИ, вкл. фотоволтаични инсталации, на сгради в сферата на производството, търговията, услугите и туризма
  • Приоритет ще се дава на проекти за енергийнатаефективност в съчетание с използване на възобновяеми енергийни източници, както и за внедряване на високоефективни охладителни и отоплителни инсталации, въвеждане на иновативни технологии, използващи геотермална, хидротермална и слънчева енергия, и на използването на отпадна топлина и студ. Ще се насърчава използването на централно отопление и охлаждане, което да намали загубите по преноса и разпределение на топлинна енергия и да доведе до намаляване емисиите на СО2.
  • Мерките за енергийна ефективност по проекта се изпълняват въз основа на обследване за енергийна ефективност на съответната сграда, придружено от валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвен по реда на чл. 48 от ЗЕЕ.
  • Проектът трябва да включва изпълнение на енергоспестяващи мерки в цялата сграда.

В случай на собственост в сградата, различна от тази на крайния получател /бенефициент/, крайният получател следва да поеме ангажимент за внедряване мерки за енергийна ефективност на цялата сграда, като частта от сградата-собственост на друга фирми или институция, се финансира със собствени средства.

Задължителни изисквания за постигане на енергийна ефективност:

  • Всяка сграда следва да постигнеминимум 30% спестяване на първична енергия
  • В случай, че мерките включват системи за отопление и охлаждане и/или производство на електрическа енергия от възобновяеми източници (ВИ), допустими са само такива за собствено потребление, с цел осигуряване на енергията от ВИ на сградата за отоплениеохлаждане, вентилация, гореща вода за битови нужди и осветление. Произведената енергия от ВИ от това съоръжение за производство на енергия от ВИ не следва да надхвърля необходимото количество енергия за покриване нуждите на съответната сграда и не може да бъде предмет на търговска сделка за покупко-продажба.
  • След приключване на дейностите по СМР, следва да се изготви независима експертна оценка от сертифициран енергиен одитор, която да докаже потреблението на първична енергия и постигнатите спестявания от обновяването, заложени в проекта.

 Допустими разходи:

  • разходи за строително-монтажни работи (СМР/инженеринг)за изпълнение на предписаните в обследването мерки за енергийна ефективност.

Важно!!! В рамките на общата стойност на СМР могат да се включат и непредвидени разходи за стройтелно-монтажни работи до 10%. В случай на инженеринг обаче, те не са допустими.

Необходими технически документи при подаване на проекта:

  • Обследване за енергийна ефективност, заедно съссертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация
  • Обследване за установяване на техническите характеристики на сградата и технически паспорт в съответствие с изискванията, определени в глава трета на Наредба № 5 от 2006 г. за техническите паспорти на строежите, за всяка сграда
  • Техническа документация относно предвидените СМР
  • Обща ситуация на проекта (схема, чертеж) с обяснителна записка, и обобщена КСС по окрупнени показатели;
  • Писмо по чл. 2, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони от съответната компетентна институция – РИОСВ/МОСВ, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от същата наредба; или
  • Решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, съгласно чл. 8 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда с характер „да не се извършва ОВОС“ или Решение по ОВОС за одобряване, съгласно чл. 18 от същата наредба; или
  • Решение по чл. 18 или чл. 28 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони за одобряване.

Краен срок за подаване на документите: 15.06.2023 г.

Последни публикации