Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/gwconsulting.bg/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227 Стратегическият план за развитие на земеделието готов за оценка

Стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. e готов за последна оценка на ЕК

 Категория: ПРСР

Бюджетът на ОСП за следващия програмен период е 270 млрд. евро.

Министерството на земеделието публикува Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, предоставен на Европейската комисия (ЕК) за последна предварителна оценка. Основните изменения включват подобряване на качеството на интервенционната логика, допълняемостта и демаркацията с другите фондове и програми, взаимовръзките на отделните части на Плана и качеството и последователността на отделните интервенции за подкрепа.

Предстои вътрешно съгласуване на документа между отговорните звена в ЕК и неговото окончателно одобрение.

Междувременно Комисията обяви, че стратегическите планове на Хърватия, Словения и Швеция са одобрени.

Новата селскостопанска политика на ЕС влиза в сила от 1 януари, 2023-а година. 

Амбицията на страните членки е тя да оформи прехода към устойчив и модерен европейски селскостопански сектор. Съгласно реформираната политика, финансирането ще бъде по-справедливо разпределено между стопанствата, като ще се наблегне на малките и средни семейни ферми, както и на младите фермери.

Освен това фермерите ще бъдат стимулирани финансово, така че да въвеждат иновации – от прецизно земеделие до агроекологични производствени методи.

Като подкрепя конкретни действия в тези и други области, новата ОСП може да бъде крайъгълният камък за продоволствената сигурност и земеделските общности в Европейския съюз, смятат от Комисията.

Комисията оценява дали всеки план е насочен към десетте ключови цели на ОСП, които засягат споделени екологични, социални и икономически предизвикателства.

Бюджетът на ОСП за следващия програмен период е 270 млрд. евро.

Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони на Република България за периода 2023-2027 г. Стратегията :

  • Стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони в България ще подкрепи устойчивото развитие на земеделието, ще допринесе за подобряването на селскостопанските доходи, ще подпомогне подобряването на конкурентоспособността и устойчивост на климата и пазарните рискове на фермите и ефективността на управлението.
  • Позицията на земеделските производители на пазара ще бъде засилена, което ще им позволи да използват напълно своя потенциал.
  • Въвеждат се стимули за младите земеделски стопани, с цел подобряване на техния професионален потенциал и увеличаване броя на младите фермери в земеделския сектор.
  • Общата селскостопанска политика ще насърчава устойчиви земеделски практики, които са насочени към справяне с климатичните изменения и опазване на околната среда.
  • Предвиден е значителен принос към опазването на природните ресурси като вода, почва и въздух, включително чрез насърчаване на инвестиции насочени към компонентите на околната среда.
  • При избора на интервенции в пълна степен са адресирани нуждите на сектора, като Стратегическия план е структуриран около изведените девет специфични цели, включително междусекторната цел на Съюза.
  • При структурирането на плана са разработени интервенции за директно подпомагане на земеделските стопани, включително обвързано с производството подпомагане и еко-схеми, насочени към опазване на компонентите на околната среда.
  • Насочена е подкрепа чрез специални правила за секторите „Пчеларство“, „Мляко и млечни продукти“ и Лозаро–винарски сектор, за осъществяване на инвестиционни и неинвестиционни дейности. Специално внимание е обърнато на дейностите, които ще допринесат за цялостната устойчивост на селскостопанския сектор, включително чрез повишаване степента на организираност, привличане на нови и млади земеделски стопани и на дейности, които ще допринесат за справяне на климатичните изменения, т.к. последните имат непосредствено влияние върху сектора.
  • За задоволяване на продоволствената криза и за повишаване качеството на храната са предвидени схеми за качество и за подобряване на връзката между производителя и крайния потребител, чрез повишаване на доставката на храни чрез къси вериги.
  • Приоритет ще бъде високото качество на храната и нейната стойност подобряване на храненето и хуманното отношение към животните.
  • Ще бъде подкрепено развитието на иновациите в селското стопанство и селските райони и разпространението на научни решения и иновативни, включително цифрови.
  • Връзките между науката и практиката в системата на знанието и ще бъдат засилени от подкрепата за иновации в земеделието.
  • Дейностите, свързани с подготовката на сектора за зелена и цифрова икономика, ще бъдат от особено значение.
  • За постигане на горните приоритети ще спомогнат консултантската дейност в сектора на земеделието и обучението на земеделските стопани.
  • Предвидена е и подкрепа за модернизация за земеделските стопанства, чрез инвестиционни дейности, като отново е обърнато внимание на екологични и зелени инвестиции. Стратегическия план е насочен и към подкрепа за развитието на инфраструктурата на селските райони, за да ги направи привлекателно място за живот и работа с цел подобряване на социалното сближаване, повишаване на работните места, подобряване на качеството на живот.

Последни публикации