Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/gwconsulting.bg/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227 Новата програма за саниране започна, отворена е до 31.05.2023 г. - Гудуил Консултинг ЕООД

Новата програма за саниране започна, отворена е до 31.05.2023 г.

 Категория: План за възстановяване и развитие

Програмата за саниране на многофамилните жилищни сградистартира.

Преди гражданите да започнат да подават документите за саниране, са направени промени в Наредба за техническите изисквания към енергийните характеристики на сградите.

Управляващите са говорили и с браншовите организации, които са дали предложения и становища за прилагането на програмата. Регистрираните по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилища ще могат да ползват само част от документацията, която са събрали. Те няма да имат предимство при оценяването на проектите. Програмата по Плана за възстановяване и устойчивост е нова, има различни критерии и специфики, изискани от Европейската комисия.

Част от документите и направените обследвания могат да се ползват, но задължително трябва да се актуализират сертификатите за енергийни характеристики според сегашните условия, за да са актуални.

При втория етап на програмата, за който след 31 март 2023 г. собствениците ще трябва да доплащат 20% като самоучастие за саниране на блоковете, разходите да се поемат от програмата, а за участие на гражданите да се считат разходите за технически паспорт и енергийно обследване, регионалният министър Шешков отговори, че това не зависи от служебното правителство, тъй като то не може да преразпределя средства по европейски програми.

За разлика от административните дейности, строителните работи няма да започнат веднага след подаване на документите.

Големите жилищни блокове ще бъдат приоритетни, защото ще се постигне по-голям ефект по отношение на устойчивото пестене на енергия.

Регионалният министър каза още, че най-вероятно ще се наложат и промени в Закона за устройство на територията по отношение на изграждането на фотоволтаични системи по покривите и фасадите на сградите. Той напомни, че за мощности до 10 киловат часа не се изисква разрешение за строеж.

Новата програма е за саниране на многофамилни жилища, а за еднофамилните са предвидени други програми.

По вече настоящата програма Развитие на регионите, която изтича в края на 2022 г., се финансира саниране на еднофамилни жилищни сгради, но само в десетте най-големи града.

Еднофамилните жилищни сгради във всички български общини ще могат да кандидатстват за финансиране за енергийна ефективност по новата Програма “Развитие на регионите” 2021-2027 г., която е внесена за одобрение от Европейската комисия. Засега не са ясни детайлите за кандидатстване, но водеща роля ще имат местните власти – да определят приоритетните проекти.

Последни публикации