Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/gwconsulting.bg/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227 Фотоволтаици на покрива с батерия за малък и среден бизнес – ползи и цени

Фотоволтаици на покрива с батерия за малък и среден бизнес – ползи и цени

 Категория: План за възстановяване и развитие

Според индикативната информация по отдавна и с нетърпение чаканата от МСП Процедура „Изграждане на възобновяеми енергийни източници /ВЕИ/ със съоръжения за локално съхранение за собствени нужди”, при която европейската безвъзмездна помощ е 50%, получихме въпроси от наши клиенти. Дружеството ни Гудуил Енерджи проектира и изгражда и фотоволтаици с енергия за продажба.

Съвсем логично и практично е бизнесът да се възползва от Програмата за солари и да надгради с нашата фирма Гудуил Енерджи ВЕИ и за продажба, което още по-бързо „избива” инвестицията. Съвместно с нашата фирма Гудуил Консултинг работим и по финансираната от ЕС програма за ВЕИ.

Един от най-честите въпроси е да се инвестира ли в батерии при изграждането на покривни фотоволтаични централи за собствени нужди на бизнеса. Това е задължително условие по процедурата за ВЕИ, която подкрепя прехода към климатична неутралност. Той винаги е стоял на масата при разработването на такива проекти. Според нашите специалисти инвестицията е ефективна за малки предприятия с дневен цикъл на работа. Може да намали веднага сметките за ток с над 70%

Причината все още да няма масово навлизане на батериите за съхранение на ток е цената. Те изискват значителни средства, но програмата поема 50% от тях.

В някои случаи обаче добавяне на система за съхранение на ток може значително да подобри ефективността на покривните солари. С настоящите високи цени на енергията това става факт за още по-широк кръг бизнеси.

Средства могат да се вземат и като кредит от търговските банки. Повечето от тях имат цели кредитни линии с облекчени условия и дълъг срок на изплащане.

Автономна захранваща система с двойно преобразуване на енергията позволява предпазване на техниката и електроуредите от повреди, предизвикани от лошото качество на електроенергията, подавана от мрежата (пренапрежение, напрежение под номинала, честотни смущения).

Самата батерия за съхранение и преобразувателната система заемат няколко квадратни метра и могат да се инсталират в мазе, гараж или сервизно помещение.

Батериите за съхранение на соларна енергия могат да се купят както самостоятелно, така и като част от цялостна система с панели и инвертори – именно това е случаят с процедурата по Плана за възстановяване и устойчивост, финансирана на 50% от . Примерът, който е даден в Програмата като средна цена за батерия и генератор е в съотношение 1 КВ батерия, 2 КВ генератор – общо 3780 евро. Енергията в батериите би била достатъчна да захрани едно предприятие, както и домакинство /очаква се такава програма/ в продължение на няколко часа след залез слънце, а в летни дни да има заряд и преди изгрев.

Въпросните гел акумулатори са подобни на тези, които сме свикнали да виждаме в автомобилите, и поради масовостта на производството и технологията цените има не са високи.

В зависимост от избрания доставчик 30-киловатова покривна централа без батерии може да струва и 30 хил. лв.

Технологиите за съхранение на енергия могат да бъдат решение и в много по-големи мащаби и да увеличат балансирането на електроенергийната система и възобновяемите енергийни източници, сочи докладът на Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия /АСТЕ/.

Според изводите в него с амбициозна политика за преход към нисковъглеродна енергетика до 2030 г. в България могат да бъдат изградени поне 7 гВт нови ВЕИ мощности заедно с 1.7 гВт системи за съхранение на енергия. Държавата обаче си постави много по-амбициозни цели в Плана за възстановяване, който предвижда на ниво преносна мрежа да бъдат инсталирани 6000 мВтч. батерии.

“Повечето технологии за съхранение на енергия могат да бъдат внедрени бързо с високо обществено одобрение и във всеки мащаб и ниво на електрическата система – производство, пренос, разпределение, потребление. Системите за съхранение могат да предоставят и системни услуги като капацитет, регулиране на честотата, минимализиране на разходите за балансираща енергия”, сочи още докладът.

За да може обаче производители на електроенергия, ЕРП-тата, домакинствата и бизнесът да се възползват от различните приложения на технологиите за съхранение на енергия, е необходимо да се приемат и адекватни регулации и правила на пазара, които да позволят появата на различни успешни бизнес модели. Точно в тази връзка се разглежда и държавният проект за 6000 мВтч батерии – планът е той да работи като доставчик на услуга по съхранение, а не да купува евтина енергия и след това да я продава при по-добри пазарни условия. За да се случи това обаче, е нужда законова регламентация.

Проучването на АПСТЕ, залегнало в доклада с участието на 32-ма професионалисти в областта на енергетиката, както и ключови заинтересовани страни в развитието на пазара за съхранение на енергия в България, показва, че съществуващата регулаторна рамка почти единодушно се счита за ограничаваща, а не стимулираща развитието на иновативни бизнес модели за широко интегриране на технологии за съхранение на енергия.

Технологии за съхранение на енергията от ВЕИ са много различни по вид и по възможности. Може би най-разпознаваеми са акумулаторните батерии, но в процес на разработка са различни съоръжения – например за компресиран въздух и производство на водород, за термично съхранение, маховици, наноматериали, графен, системи със свръхпроводими магнити (SMES) и др.

Основно към момента се използват добре познатите оловно-киселинни акумулатори и литиево-йоните батерии. Вторите са двойно по-скъпи, но са много по-малки като обем и тежест, могат да се разреждат повече и по-бързо. Акумулаторите не трябва да се разреждат до края, а до около 50%, за да се запазят животът и производителността им. Последното не важи в такава степен за литиевите батерии.

Последни публикации