Определиха максималната стойност на БФП

 Категория: План за възстановяване и развитие

Определиха максималната стойност на БФП на всяка община за саниране на блоковете по Плана за възстановяване

Срокът за кандидатстване за безплатното саниране на жилищните сгради се удължава до края на май 2023 г. Първоначалният план бе безплатното саниране да продължи до края на март догодина, а след това собствениците на жилища да покриват 20% от нужните средства.

Българските власти обаче поискаха от Европейската комисия удължаване на срока с още 2 месеца, за да могат повече хора да се възползват от безвъзмездната помощ. Така крайният срок за безплатно енергийно обновяване се измести за 31 май 2023 г.

Има и промяна в разпределението на финансовите средства. За всяка община вече е определена максимална стойност на безвъзмездната финансова помощ, която тя може да получи за жилищни сгради на нейна територия.

Правилата са направени с идеята всички общини да бъдат на равни начала, за да няма ощетени и привилегировани. Предвидените 1,4 милиарда лева ще се разпределят равномерно в големите, средните и малките общини. Така се гарантира, че от санирането няма да се възползват само жителите на няколко общини поради активността на местните власти.

За новото саниране имат право да кандидатстват всички жилищни сгради, които са построени преди 26 април 1999 г., независимо от вида на строителството. В тях трябва да има поне 4 самостоятелни жилища, които принадлежат на повече от един собственик.

Големите блокове ще имат предимство, защото санирането им ще доведе до по-сериозно спестяване на енергия, но по-малките имат възможност да спечелят повече бонус точки, ако всички собственици на жилища се съгласят да участват

Разходите за изготвяне на техническо обследване и енергийно обследване ще се възстановяват, без да се изисква да се предоставят документи за одобрените проекти за изпълнение на инвестиции.

Над милион лева е изхарчила средно държавата за всяка жилищна сграда, санирана по предишната “безплатната” Национална програма за енергийна ефективност. Програмата започна през 2015 г. от бюджета при спорен ефект и множество сигнали за калпави ремонти и жестоко оскъпяване. През януари 2017 г. с постановление правителството удвои ресурса спрямо първоначално отпуснатите 1 милиард лева.

С тези пари Българската банка за развитие финансира т. нар. безплатно саниране. Планирано бе да се обновят общо 150 000 жилища, в които живеят 350 000 души. Бяха завършени около 1400 блок 5 000 заявления останаха „чакащи”. Още тогава стана ясно, че занапред собствениците ще трябва да влагат и свои средства, ако искат да имат по-малки сметки за отопление.

Последни публикации