Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в предприятията
Мярката е предвидено да се изпълнява в комбинация с дългов и финансови инструменти в две отделни операции.
Приоритет:
1. Иновации и растеж, Специфична цел: RSO1.
2. Усвояване на ползите от цифровизацията за гражданите, дружествата, изследователските организации и публичните органи
Индикативна дата на обявяване на процедурата: Ноември 2024 г.
Индикативен краен срок за подаване на проекти: Февруари 2025 г.
Основна цел:
Целта е да се повиши дигитализацията, осигуряването на киберсигурност и поверителност на данните, както и повишаване на дигиталните умения на служителите.
Бюджет: 101 700 000 лева.
Размер на предоставената безвъзмездна финансова помощ:
Минимална финансова помощ – 35 000 лв.
Максимална финансова помощ – 500 000 лв.
Процент на съфинансиране:
Максималният интензитет на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 50%.
Допустими кандидати:
Микро, малки и средни предприятия, които са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите.
Основни технологии, допустими по Индустрия 4.0:
- Роботика и автоматизация: Въвеждането на роботи и автоматизирани системи води до значително повишаване на ефективността и точността на производствените процеси, като същевременно намалява нуждата от човешка намеса в рутинни или опасни дейности.
- Интернет на нещата (IoT): Системите и оборудването са взаимосвързани и обменят данни в реално време, което позволява по-добра координация и автоматизация на производствените процеси. Например, в промишлеността, „умни“ машини в производствената линия могат да събират данни в реално време и да оптимизират процеса на сглобяване, като автоматично регулират настройките си, за да повишат производителността и качеството.
- Изкуствен интелект (AI): Изкуственият интелект се използва за анализ на данни, вземане на интелигентни решения и предвиждане на бъдещи събития, като например предотвратяване на аварии или оптимизация на ресурсите. В производството AI може да предсказва кога дадена машина ще се повреди, така че ремонтите да се правят предварително. В логистиката, AI може да оптимизира маршрути за по-бърза доставка.
- 3D принтиране: Тази технология дава възможност за създаване на физически обекти директно от цифрови модели, което значително ускорява процеса на прототипиране и намалява производствените разходи.
- Големи данни (Big Data): Събирането и анализът на огромни количества данни дава възможност за по-добра оптимизация на производствените процеси и вземане на стратегически решения на базата на реални факти.
Допустими дейности:
- Насърчаване въвеждането на технологии от Индустрия 4.0.
- Въвеждане на стандарти в областта на Индустрия 4.0.
- Осигуряване на киберсигурност и поверителност на данните.
- Повишаване на дигиталните умения на персонала.
Допустими разходи:
1. Разходи за дълготрайни материални активи (ДМА) и/или дълготрайни нематериални активи (ДНА). Насочени към въвеждане на цифрови технологии, софтуер, цифрови приложения и прилагане на подходящи процеси за киберсигурност и поверителност на данните в МСП.
2. Разходи за услуги.
Източник: https://www.eufunds.bg/sites/default/files/uploads/opic/docs/2024-01/igrp_pkip_2024.pdf
Нашият екип от експерти е тук, за да Ви осигури цялостно съдействие и насоки през всички етапи на процеса – от събирането на необходимата документация, през подаването на заявката за финансиране, до финалното отчитане на получените средства.
Благодарение на нашия задълбочен опит и разбиране на специфичните изисквания, можем да Ви помогнем да преминете през процеса с увереност и лекота, като Ви гарантираме бързина и точност при всяка стъпка. Доверете се на нас за ефективно и безпроблемно управление на процеса.