Процедура НОВИ УМЕНИЯ
Цел на процедурата:
Подпомогне заетите лица чрез превантивни действия, включващи предоставяне на възможности за квалификация, преквалификация и придобиване на нови умения с цел адаптиране към съвременните изисквания на работодателите. Повишаване адекватността и уменията на служителите, съобразно актуалните нужди на бизнеса води до увеличаване производителността на труда, създаване на условия за устойчива заетост и осигуряване на по-качествени работни места.
Индикативна дата на обявяване на процедурата: 15.11.2024 г.
Общ размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата: 74 083 333.00 лв.
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ
20 000 лева 5 867 400 лева
Интензитет (процент) на безвъзмездната финансова помощ:
- За големи предприятия – до 50% от общата стойност на допустимите разходи по проекта.
- За средни предприятия – до 60% от общата стойност на допустимите разходи по проекта.
- За малки/микро предприятия – до 70% от общата стойност на допустимите разходи по проекта.
Интензитетът на помощта може да бъде увеличен (но не-повече от максималния интензитет на помощта до 70%) от допустимите разходи, при следните условия:
- с 10 процентни пункта, ако обучението се предлага на работещи с увреждания и/или работещи в неравностойно положение.
Максималният интензитет на помощта за обучение на работещи с увреждания или работещи в неравностойно положение за малки/микро и средни предприятия не може да надхвърля 70%.
Когато помощите се предоставят в сектора на морския транспорт, интензитетът на помощта може да бъде увеличен до 100 % от допустимите разходи, при условие че са изпълнени следните условия:
- обучаващите се не са активни членове на екипажа, а част от извънщатния състав на борда на кораба; и
- обучението се провежда на борда на кораби, вписани в регистрите на Европейския съюз.
Допустими кандидати:
- Кандидати за безвъзмездна финансова помощ са всички физически и юридически лица и техни обединения, регистрирани по Търговския закон или да са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство, които кандидатстват за безвъзмездна финансова помощ чрез подаване на проектно предложение.
- Кандидатът трябва да е търговец по смисъла на чл. 1 от Търговския закон или да е еквивалентно лице на търговец по смисъла на Търговския закон, съгласно законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство, който кандидатства за безвъзмездна финансова помощ чрез подаване на проектно предложение.
Недопустими кандидати:
- Всички бюджетни организации, разпоредители с държавен/общински бюджет.
- Заетите в сферата на селското и горското стопанство, рибарството и аквакултурите.
- Земеделски производители и рибари.
- Педагогическия персонал от системата на предучилищното, училищното и висшeто образование.
Допустими дейности:
Дейност 1. Предоставяне на обучение за придобиване или повишаване на професионалната квалификация /не по-висока от трета квалификационна степен/ на лица от целевите групи, съобразено с индивидуалните характеристики на лицето и спецификата на работното място.
Дейност 2. Специфични обучения, свързани с работното място, в т.ч. за придобиване на спе-цифични дигитални умения, обучения към управленски персонал за надграждане на бизнес умения, насочени вкл. към кръговата икономика и зеления преход, въвеждането на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии и др.
Дейност 3. Обучения за придобиване на „меки“ умения (в рамките на ключова компетентност (КК) 2 – Многоезикова компетентност, КК 3 – Математическа компетентност и компетентност в областта на точните науки, технологиите и инженерството, KK 5 – Личностна компетентност, социална компетентност и компетентност за придобива-не на умения за учене и KK 7 – Предприемаческа компетентност).
Дейност 4. Заетост на обучени по проекта лица след успешно приключване на участието им в обучение/я (устойчивост по проекта) – ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДЕЙНОСТ.
Кандидатът се задължава да запази заетостта за период от 6 месеца на поне 50 % от представителите на целевата група, които са завършили успешно участието си в приложимите дейности от 1 до 3 включително след приключването на всички обучения за конкретното лице.
Запазването на заетостта на по-висок от минимално изискуемия по процедурата процент от представителите на целевата група, включени в проекта и успешно завършили обученията, за период от 6 месеца, носи допълнителни точки при техническата и финансова оценка на проектното предложение.
Допустими разходи:
1.Разходи за провеждане на обучения за придобиване или повишаване на професи-онална квалификация или за придобиване на професионална квалификация за част от професия
1.1.Разходи за провеждане на обучение за придобиване или повишаване на професи-онална квалификация или за придобиване на професионална квалификация за част от професия
Допустимите общи разходи за провеждане на обучение, които включват безвъзмездната финансова помощ и стойността на собственото участие на кандидата за един обучаем за придобиване на професионална квалификация или за придобиване на професионална квалификация за част от професия са:
- по първа квалификационна степен – не по-малко от 300 учебни часа – 660 лв.;
- по втора квалификационна степен – не по-малко от 660 учебни часа – 1 320 лв.;
- по трета квалификационна степен – не по-малко от 960 учебни часа – 1980 лв.;
- част от професия по първа квалификационна степен – не по-малко от 200 учебни часа – 440 лв.;
- част от професия по втора квалификационна степен – не по-малко от 300 учебни часа – 600 лв.;
- част от професия по трета квалификационна степен – не по-малко от 600 учебни часа – 1 237 лв.
- Разходи за провеждане на обучения за придобиване на „меки“ умения
2.1. Разходи за провеждане на обучения за придобиване на „меки“ умения
Допустимите общи разходи за провеждане на обучение, които включват безвъзмездната финансова помощ и стойността на собственото участие на кандидата са, както следва:
- по ключова компетентност 2 „Многоезикова компетентност“ – не по-малко от 300 учебни часа за три нива на обучение – 900 лв. за трите нива;
- по ключови компетентности 3 „Математическа компетентност и компетентност в областта на точните науките, технологиите и инженерството“, 5 „Личностна компетент-ност, социална компетентност и компетентност за придобиване на умения за учене“ и 7 „Предприемаческа компетентност“- не по-малко от 30 учебни часа – 140 лв.
- Разходи за специфични обучения
3.1. Разходи за провеждане на специфични обучения, свързани с работното място
Максимално допустимата стойност на безвъзмездна финансова помощ за едно лице, включено в специфично/и обучение/я не следва да надвишава 2 500 лв.
Приложим режим на държавни помощи:
Целият размер на безвъзмездната финансова помощ, представляващ „помощ за обучение“ съгласно разпоредбите на Регламент (ЕС) № 651/2014, ще се начислява като държавна помощ за кандидата.
Общата продължителност на проекта не надвишава 18 месеца.
Изпълнението на дейностите следва да приключи до 31.12.2026 г.