Очаква се да започне приема по процедура „Подобряване на производствения капацитет“ на ОПИК
Подобряване на производствения капацитет
Очаква се приема на документи по процедура „Подобряване на производствения капацитет и развитие на специализирани услуги за МСП и ИКТ“ да започне.
Бюджета по програмата е 150 598 910 лв., като минималният размер на помощта е 100 000 лв., а максималният – 1 000 000 лв.
В зависимост от района на планиране, в който се реализира проекта, вида на предприятието и финансираната дейност, безвъзмездната финансова помощ ще бъде от 25 до 70%
Основна цел на процедурата е подобряване на производствените процеси, повишаване на производствения капацитет и капацитета за управление с цел засилване на експортния потенциал на предприятията.
Допустимите кандидати са:
- Кандидати, които са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство;
- Кандидати, които са микро, малки и средни предприятия;
- Кандидати, които имат минимум три приключени финансови години (2015, 2016 и 2017 г.).
Допустимите дейности включват:
- Придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи
- Разработване, внедряване и сертифициране на системи за управление на качеството
- Разработване и въвеждане на базирани на ИКТ системи и приложения за управление на бизнеса (ERP системи)
Допустими разходи по процедурата са:
- Разходи за машини, съоръжения, оборудване, представляващи дълготрайни материални активи.
- Разходи за права върху патенти, лицензи, „ноу-хау“, специализирани софтуерни приложения, представляващи дълготрайни нематериални активи.
- Разходи за услуги в т.ч. разработване, внедряване и сертифициране на системи за управление на качеството, разработване и въвеждане на базирани на ИКТ системи и приложения за управление на бизнеса и др.